Stránky OK2PNQ
Tommypnq(kysela ryba)centrum.cz

Květen 2014

Parabola 1.7m

6. května 2014 v 8:00 Konstrukce
Na přání jsem udělal pár fotek mé 1.7m paraboly. Jednoduchá konstrukce, bez složitých žeber. Nicméně drží už třetí sezónu a odpor vzduchu je minimální i proti plné 90cm parabole. Ozařovač je dvoupásmový patch zbastlený před lety za jeden pátek před závodem a doladěný na analyzátoru pilníkem a pájkou.
Parabola je půlená, ale zjistil jsem, že při téhle velikosti není problém ji dát na auto v celku, takže už ji nerozebírám.
...
...
...
...
...

2.subregional 2014

5. května 2014 v 22:08 VKV závody
Přípravy na závod proběhly tradičně = velká očekávání, že dám konečně dohromady další pásma, posilním stávající, nebo alespoň opravím stále zlobící 23cm, se opět nesplnily. Takže jsem si říkal, že alespoň v pátek večer naložím v klidu auto, abych se mohl ráno ještě věnovat rodině, to taky nedopadlo, klasika. Během sobotního dopoledne jsem tedy do auta nasnášel všechno to haraburdí, poobědval v rodinném kruhu a někdy kolem 12:30 vyrazil směr kopec. V předchozích dnech u nás lilo, takže výjezd na Větrníky jsem viděl skepticky, ale po příjezdu na odbočku z hlavní silnice na kopec byla cesta suchá, tak jsem tomu dal šanci. Šlo to, v kritických místech cesty -dlouhý dolík na poli, kde voda nemá kam stékat - bylo úplné sucho a za rozjetým autem se dokonce prášilo. Jen jsem doufal, že se splní předpověď, abych se taky dostal zpátky, ne jako minulý rok, kdy mne jeden závod odtahoval soused traktorem a na druhém jsem se vyhrabával sám pomocí kotevních kolíků. Po dojezdu na "vrchol" (má to cca 394mnm) mne ovšem uvítal velmi svěží vítr, takže jsem okamžitě nandal bundu, kulicha a rukavice. Takto vybaven jsem začal budovat cirkus.
Na fotce už je ze střechy sundaná parabola

Montáž antén 70cm a 2m, stožár už byl nahoře prázdný pro nachystání délek kotev.
Antény jsou hotové, parabolu přizvedávám ke vztyčenému stožáru zespodu, teď nově ještě ze žebříku, aspoň už je nad autem. Zbývá zaparkovat auto u stožáru a dodělat vnitřek.

Takhle vypadá cirkus uvnitř

Průběh závodu vcelku klasika, ze začátku 70cm a přetahování nahoru, pak KST a domluva skedů, jako obvykle hodně stanic je připojených, ale neodpovídá. V noci jsem šel spát, zima byla slušná, takže jsem musel nechat nastartované auto. Vítr s autem slušně cloumal celý závod. Rotátor měl problém točit proti větru, o několik spojení jsem kvůli tomu přišel. Používám obyčejný TV rotátor, ale vestavěl jsem úhlový snímač od AMS, takže vidím, jak se rotátoru proti větru nedaří. No do rána jsem to nějak překlepal a následovalo dopolední trápení. Nějaké skedy se zdařily, ale aktivita byla malá, na 70cm bída, na 13cm uz jenom 3 spojení, ale to je vlastně nadstandard. Po poledni jsem pak rozdal pár bodů na dvoumetru. Nakonec se podařilo pár pěkných spojení na 23cm s DF9IC na fantastickou vzd. 602km a 9A2SB, v poledne ještě s DF4IAO na vzd. 524km, který pak byl slyšet ještě hodinu v pěkné síle. Na pásmech byl klid bez rušení, akorát místní stanice mi potvůrky prolízají mezi přepínačem na MF. Po závodě se všecko podařilo za cca hoďku a půl nastrkat na správná místa v autě a před šestou už jsem byl doma. Dojmy po závodě klasicky únava, promrzlost a úvahy nad smyslem tohohle počínání. Tak snad se z toho do Mikrovlnného závodu zvetím. Snad zase naslyšenou. No a omluvte kvalitu fotek, je to z telefounu. Foťák jsem sice dovezl na kopec, ale před první fotkou mu došla šťáva, tak snad příště.

1.subregional 2014

5. května 2014 v 14:56 VKV závody
Tak jsem se rozhodl, ze vytvořím blog se zážitky ze závodů, člověk musí nějak začít. Na první letošní závod jsem se vzhledem k netypicky jarnímu počasí vydal až na vrchol mého nejbližšího kopce, Větrníky. Cesta na kopec je nezpevněná, kus vede malým dolíkem po okraji pole, takže pokud prší, projet bez čtyřkolky je loterie. Minulý rok navíc bylo na cestě ještě cca 30cm sněhu, takže jsem to ani nezkoušel. Počasí bylo slušné, foťák jsem samozřejmě zapomněl doma a ke snímkům z mobilu jsem se nějak nedostal. Micméně fotky existují, na kopci bylo netypicky rušno, protože probíhala soutěž svahových modelů, snad nějaké mistrovství Evropy, světa, či co. Vždycky jsem viděl akorát závodníky nést letadla někam po poli za obzor proti větru. Plusem pak byla návštěva UT4UUP s dcerou, od kterých jsem mejlem po závodě dostal fotky. Tímto za ně děkuji!

Moje maličkost před vysílacím pracovištěm...

Návštěva UT4UUP... a v pozadí moje antény

Co se týče podmínek, tak standard, vcelku se dařilo na 70cm, pro vyšší pásma bylo nutné používat ON4KST, internet používám přes mobil na 24h, samozřejmě jsem si neohlídal aktualizace počítače, takže jsem po nějaké hodince vyčerpal povolený objem dat. No ale na KST zase není potřeba nějak extra velkou rychlost přenosu.
Plusem závodu bylo, že jsem ho přežil bez zdravotních následků, v noci jsem byl nucen přitápět si nastartovaným autem, zároveň se aspoň dobila baterka, ze které živím notebook.