Stránky OK2PNQ
Tommypnq(kysela ryba)centrum.cz

Polní den 2016

12. července 2016 v 0:07 |  VKV závody
Polní den byl tentokráte jednou velkou neznámou, bylo nejisté počasí, účast a čtrrnáct dnů před akcí to vylepšilo auto, které se na dovolené v Itálii rozhodlo, že už má dost a pojede jen na tři válce. Takže jsem se na poslední chvíli domluvil s otcem OK2VNQ, že přijede a pojedeme zase po letech spolu, tentokráte k nám nad dědinu. Dodávkou dorazil Luděk už v pátek odpoledne, s naloženým vybavením na 2m a 70cm, já jsem přidal svoji část s mikrovnama. Auto jsme tedy dost zaplnili, i když jen v jedné vrstvě, po střechu bylo místa spousty. Po diskuzi ohledně organizace pracoviště jsem prosadil starý stůl a obyč. dřevěné židle, protože jsem se odmítal celý závod hrbit na skládací kempovací. Ve zkratce = byla to bezva volba, po dlouhé době mne po závodě nebolela záda.
Na kopec jsme se dostali v sobotu dopoledne v pohodě, vyházeli ven věci pro stožáry a antény a započla stavba. Počasí bylo v pohodě = vedro, pálící slunce, naštěstí alespoň vánek.
Oproti zvyklostem, kdy jsem sám, jsem spodek rotátoru pro parabolu posunul o nějaký metr stranou, aby se nám na plac vešel druhý stožár s F9FT na 2m. Stavba byla nepříjemná hlavně, když jsem se chytil jakéhokoliv duralového dílu na slunci, dost jsem si popálil prsty. Nicméně i druhý stožár jsme dostali nahoru.
Problémy nastaly hned v zápětí. Po připojení rádia a transvertorů bylo potřeba zkalibrovat rotátor, avšak digitální ukazatel směru s magnetickým senzorem měl jiný názor a rozumně ukazoval v rozsahu 180-360st, ale níže to nešlo... Hmm tak jsem byl bez přesného azimutu.Další problémy s elektronikou nenastaly. Tedy kromě již známých problémů s paměťovým klíčem, kdy nejde tlačítko zvýšení rychlosti, holt po cca 20 letech už má nárok.
Navečer samozřejmě přišly podle předpovědi bouřky, ale to nejhorší nás minulo a blesky nebyly nikdy přímo u nás, takže jsme kabely nemuseli vyhazovat ven. Průběh závodu byl vcelku tradiční, z 23cm dohazovat stanice na 13 a 9, skoro od začátku jsem měl rozjetý ON4KST chat přímo v KJTlogu a vytuhlo mi to jenom asi dvakrát. Během soboty jsem se snažil dělat stanice z jihu a východu S5, 9A, HA. S tím, že v neděli budu točit a domlouvat německé stanice a zbylé OK1,
ráno však vše bylo jinak. Především se mi podařilo kontaktovat opět menší procento stanic na chatu, cca 5ks a z těch jsem udělal tři stanice, prostě bída. Na 9cm se absolutně nedařily spojení na sever, ani opakované pokusy nevedly k cíli i s jinak bezproblémovými stanicemi jako OK2KYZ, OK1KUO, přes OK2ZB jsem se pokoušel domluvit spojení na Praděd na 9cm, ale není zájem. Světlými chvilkami bylo mé první spojení přes mrak, i když jen s OK2C, měl jsem zrovna anténu na jihozápad, když se kluci ozvali na chatu, že už jim to jede a volají mne, tak jsem přelaďoval a našel je s typicky chrčícím signálem. To by šlo, teď ještě najít nějaké protistanice, se kterými bych to na 9cm využil.
Druhým vrcholem bylo spojení s S59P na všech pásmech, včetně 9cm. Další Slovinci se pak ozývali na chatu, ale jejich signál byl jenom slabý a mých 50mW zpátky neslyšeli.
Díky spoustě opakovaných pokusů jsem ani nezapnul 70cm, o 2m nemluvě.
V neděli ráno přestalo pršet, takže odpoledne už bylo zase teplo a s balením nebyl problém, vše bylo vyschlé. Díky všem za spojení a někdy zase naslyšenou. Pokud by se našly v dalším závodě protistanice, určitě bych rád vyzkoušel spojení přes RS na 9cm.
Teď ještě pár fotek na dokreslení:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama