Stránky OK2PNQ
Tommypnq(kysela ryba)centrum.cz

UHF contest

7. října 2016 v 15:30 |  VKV závody
K proběhlému závodu není téměř co napsat, plány byly velké, bylo potřeba opravit paměťový klíč, protože tlačítka byla po 20ti letech používání vymačkaná a nešlo zvýšit rychlost, jenom snížit. Během polního dne navíc přestala fungovat indikace natočení rotátoru, stihnul jsem to rozebrat a zjistit, že magnet byl původně přilepený, ale teď se volně pohybuje, taky přes 10let vibrací udělalo svoje, blíže nespecifikované lepidlo povolilo. No a kromě oprav jsem chtěl přidat nový ozařovač, 3 pásma v jednom inspirovaný OM6AA. Tak to jsem nestihnul. Pouze došlo na výměnu tlačítek v klíči. Při představě, že na kopci zase nebudu vědět, kam zrovna točím, jsem to už ve čtvrtek odpískal.
Takže jsem zůstal doma, nicméně mi to stejně nedalo a ze střechy jsem sundal stožár s 2m anténou pro Alpe Adria a hodil tam F9FT na 70cm plus něco na mikrovlny. To něco jsem zase vymyslel během pátku, stará 60cm parabola, kterou jsem používal v začátcích na 13cm a do ní jsem vetknul širokopásmový vivaldi ozařovač. Pro vetknutí bylo potřeba najít kus izolantu, který bude držet ozařovač v ohnisku. Ale bohužel jsem nic nenašel, takže to vyřešil dřevěný hranolek, který jsem proti navlhání trochu prolakoval. Během soboty byly nějaké rodinné povinnosti, odpoledne výlet s dětmi a ke zvedání antén jsem se dostal až kolem 18h UTC. Další hodinu trvalo rozestavět dortodyny a začít to celé zkoušet. 70cm poslouchalo, ale síla signálu OK0EP z Pradědu prachbídná. Asi zateklo do kabelu. Na vyšších pásmech to znamenalo kabel od antény přehazovat mezi transvertory, takže pořád pobíhání, ale na 23cm i 13cm jsem velmi slušně i přes kopec slyšel Kelčský Javorník. Na 9cm jsem ho jednou slyšel, ale od té doby už jsem ho nenašel, tak nevím.
Na pásmech jsem našel pár stanic, na 70cm hlavně z OM. Pak jsem se přihlásil na ON4KST s poznámkou, že jsem doma, nicméně se začala ozývat fůra stanic se žádostí o sked, většinou jsem stihnul odepsat, že je to bez šance. Nějaké pokusy na 23cm do HA nedopadly, nejbližší mikrovlnnou st. OK2KFJ na Pálavě jsem bez problémů udělal na 23cm, ale 13cm ani ťuk a tím jsem to večer uzavřel a šel spát. V neděli jsem se dostal k vysílání až kolem oběda, zkoušeli jsme 13cm na Radhošť s OL9W, oba jsme to museli několikrát směrovat, než jsme trefili nejsilnější trasu, já jsem slyšel pořád, ale zpátky to samozřejmě šlo obtížně. Díky za trpělivost. Díky nasměrování to pak prošlo i na 9cm, což potěšilo jako první 9cm spojení z domova. O chvíli později se pak ozvali ještě z OM3KII a tam to bylo na 13 i 9cm SSB v pohodě. Pro zajímavost jsem si necal na heywhatsthat.com spočítat domácí panorama a tyhle dva profily. Z panorama je vidět, že snahy o spojení na západ mají malou šanci uspět a taky, že mým nejoblíbenějším závodem je Alpe Adria, hi.
Po cca hodině si mě rodina vyžádala a tím to skončilo. Takže se i místním stanicím omlouvám, že jsme nestihli spojení. To přehazování kabelů mezi transvertory je velký opruz ale jednoduché řešení jsem zatím nenašel. Asi se pokusím zbastlit nějaký duplexer, protože kupovat SP4T relé se mi nechce a ruční přepínač funkční na těchhle pásmech jsem ani nenašel.
Anténa zůstala týden na střeše a hned se v plné síle ukázala nevýhoda plné, i když malé paraboly, protočila se trubka v rotátoru, takže už myslím v neděli nebyl sever tam, co měl mechanicky být. No nic, bude to chtít na doma sehnat nějaké WIFI síto. Naslyšenou v příštím roce v 1.subregionálu!

Anténa 70cm a 23-9cm

Dortodyny v celé své kráse

Pracoviště....

Panorama z mého QTH - nahoře a profil na OL9W na Radhošť dole

Stejné panorama se směrem tentokrát na OM3KII a profil k nim.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama