Stránky OK2PNQ
Tommypnq(kysela ryba)centrum.cz

Březen 2017

1.subregionální závod 2017

12. března 2017 v 22:47 VKV závody
Na počátku nové sezony byla opět velká předsevzetí, že ten cirkus zoptimalizuji, nezdařilo se. Dále je potřeba postavit nový ozařovač=nestihnul jsem. Ovládací skříňku rotátoru=ani jsem nezačal. Jediná změna, kterou jsem ve výbavě udělal, tak byl nový "konec" na 13cm, který posílil mých 100mW na cca 1W.
Týden před závodem hlásili předpovědi teplého počasí bez srážek, takže jsem se chystal, že na kopec vyrazím. V pátek před závodem mi nebylo nejlíp, takže jsem přípravy nechal na sobotní ráno. K tomu se ráno přidaly ještě nějaké rodinné poovinnosti, takže jsem auto začal nakládat až po 10h. Nicméně jsem do oběda byl nabalený a po obědě vyrazil na krátkou cestu na kopeček. První událostí bylo během řízení po polňačce prozření, že jaksi nemám ozařovač na 9cm, protože jsem ho dal do malé parabolky na stožár doma před UHF kontestem loni a pořád tam je, no nic. Dojezd na vrchol byl opepřen prokluzem kol na poli pod vrcholem, protože pole bylo holé a vlhké. Naštěstí pomohlo se posunout trochu od okraje pole, kde sluníčko svítilo déle a stihlo to trochu vysušit. Zahrabání se tedy nekonalo a vrchol byl dosažen.
Na vrchu bylo na březen opravdu netypické počasí, bylo velmi teplo, v bundě se nedalo vydržet, avšak velmi silný vítr, takže čepici nasadit.
Nejdřív postavit antény, což se ukázalo jako oříšek. Poskládal jsem stožár, kotvy, rotátor. Nahoru jsem přidělal F9FT na 70cm a do prostřed parabolu na mikrovlny. Jako mezikrok bylo potřeba vymyslet alternativu ozařovače na 9cm. U mně je jasné, že řešení se najít musí a aspoň jedno spojení snad dopadne. Původní nápad vyrobit dipólek jsem ještě vylepšil tím, že jsem udělal kroužek celovlnný. Viz obr. níže.
Celé stavění se pak zadrhlo na tom, že jsem si stožár hodil na rameno a asi dvakrát mě silnější poryv větru chtěl shodit na zem. Tím jsem odpískal stavbu mikrovln. Parabolu jsem tak vyměnil za yagi anténu na 2m a vcelku bezproblémově postavil stožár. Že fouká je vidět na fotkách - 10mm koaxy s Nkama na koncích vlají jako provázky.Antény byly nahoře, ale točit se s nima stejně nedalo. Rotátor s tím měl problémy a ráhna s tím taky měla problémy. Takže zbyly dva směry= po větru a proti větru.
Chystání věcí v autě bylo opepřeno tím, že byl velký problém otevřít proti větru dveře. Dostat dovnitř stůl s radii byl přímo logistický oříšek a celý večer jsem si dával pořádného majzla, aby mi něco nezůstalo mezi dveřmi, protože to smrdělo úrazem.


Do 8 hodiny večer jsem jel 2m, pak jsem zkusil rozdat body na 70cm, bez dotáčení to byl docela oříšek, vydržel jsem do 1h ráno a šel spát. Autem to vcelku cloumalo a někdy nad ránem i sprchlo. Budíček na 6h jsem nedodržel nechtělo se mi vylízat ze spacáku. Klid venku byl příslibem mikrovln. Takže jsem posnídal a namontoval parabolu nízko, kam jsem dosáhl, stěží viděla přes auto. Než jsem nachystal všechny transvertory a aspoň trochu seřídil rotátor podle majáků, tak první spojení na 23cm bylo v 8:30, no nic to už asi nedoženu, hi. Apropos ty dva majáky na Vysočině a Kleti, co jsou od sebe tak 500Hz a já je mám pár stupňů azimutu od sebe, nešlo by s tím něco udělat?
Mikrovlny byly tradičně v režii ON4KST, ale sehnat někoho byl docela problém, ze silných stanic spousta nevyjela. I tak se podařilo 6 spojení na 9cm na ten provizorní ozařovač.
Během dne se opět zvedl vítr, takže dotáčení občas drhlo. Strašně málo spojení bylo do S5 a 9A na 23cm, po jednom a pouze 2 DL. Na 13cm zesilovač vcelku nepomohl, nic delšího se nepodařilo a navíc po 6 spojeních bohužel odešel do věčných lovišť, takže zase práce...
Vydržel jsem až do konce závodu a sbalil vše, nic neuletělo, nic nespadlo, takže kromě jednoho tranzistoru žádné ztráty.
Děkuji všem za spojení a zase někdy naslyšenou na pásmech!
Tomáš OK2PNQ