Stránky OK2PNQ
Tommypnq(kysela ryba)centrum.cz

1.subregionální závod 2018

11. března 2018 v 22:37 |  VKV závody
Přípravy na závod začaly již před nějakým časem, kdy jsem pořídil kulatou krabičku na kryt ozařovače, dále se mi podařilo přesvědčit Martina OK5MP, aby mi napsal firmware rotátoru a nakonec jsem navrhnul malý plošňáček pro relé RX/TX do 13cm transvertoru, protože jeho loňský upgrade se zesilovačem se neosvědčil. V pátek večer jsem finišoval kabelový svazek rotátoru a podařilo se mi natlačit ozařovač a přívodní kablíky do zakoupené krabičky. Tím jsem vyčerpal veškerou předstartovní přípravu.
V sobotu dopoledne jsem na auto naložil parabolu, do kufru kabely, stativ, rotátor a na zadní sedačky jsem nachystal kompletní vysílací pracoviště, chybělo jenom zapojit koaxy a chytit se baterky. Po obědě jsem se nasoukal za volant = když mám v zadu vysílací stolek, je potřeba odsunout přední sedadlo. Takže mi zbylo malinko místa a volant jsem měl prakticky na břichu. Ještě, že to je na kopec cca 5km. Až cestou jsem si jaksi uvědomil, že by ze mně moc nezbylo, kdyby se aktivoval airbag ve volantu, ale co už, nějaký adrenalin je potřeba. Vyjel jsem jenom kousek od cesty k BTSkám a vodárně nad dědinou, abych se večer mohl rychle vrátit domů. Stavba stativu a prokáblování mi nezabralo ani hodinu, takže jsem měl před závodem netypicky čas pořádně zkalibrovat rotátor na majáky. Tehdy se ukázalo největší úskalí daného místa. Po přepnutí na 13cm, nebo 9cm se z rádia ozýval jednolitý šum s úrovní S8, takže to na spojení do větších dálek moc nevypadalo. Jen několik vskutku místních tuhle hradbu dokázalo během soboty prorazit. Už od začátku závodu jsem byl na chatu a většina spojení byla domluvená. Odezva na prosby o spojení byla tradiční a stanic bylo málo jak na pásmu, tak na chatu. Do 21UTC jsem udělal skoro všechno, co bylo kde k dispozici. Směrem do DL to chodilo, S5, 9A a I moc ne. Na 13cm a 9 cm jenom nejbližší stanice. Po celou dobu jsem nechal běžet motor auta, teplota venku byla kolem -11st. C. Po tmě jsem nasadil čelovku a odpojil zařízení od baterky, odpojil koaxy z transvertorů a opatrně je smotal, Ecoflex 10 je v mrazu dost tvrdý, ale nezlomil se. Zbylo odmontovat ozařovač, parabolu šoupnout na střechu, stativ i s rotátorem do kufru a rychle zase do vyhřátého auta. Za 10 minut jsem byl doma na dvoře, dal jsem jednu baterku na nabíječku a šel si užít teplo domova.
Ráno jsem vstanul po 6UTC a uvažoval, jestli pro těch pár spojení mám do toho mrazu vyrazit znovu, ale rozhoupal jsem se. V 7:30 už jsem byl až na vrcholku kopečku, abych dohnal ta nezrealizovaná spojení na 13 a 9 ti cm.
Nejhorší bylo, že k -10st.C foukal navíc svěží vánek. Takže pocitově tak -20. Nehorší byla montáž ozařovače a kabelů, kdy jsem musel na chvilku sundat rukavice a pak když jsem zjistil, že jsem udělal chybu v postupu a po parabole jsem nad ní chtěl přichytit 11el.Y na 70cm. Stát na špičkách a holou rukou šroubovat matky držáku v tom větru byl fakt zážitek nadlouho.
Nakonec se ale zdařilo a po zaměření paraboly se ze šumu objevily majáky na obou vyšších pásmech v plné síle.
Po 8 UTC jsem začal opět závodit. Skedy šly až do oběda pomalu, ale pořád. Když už nebylo co dělat na mikrovlnách, přeladil jsem na 70cm a rozdával body, ale na výzvu nepřicházel téměř nikdo, proladění po pásmu přineslo pár staqnic, takže opět nezbylo nic jiného, než se přilogovat na chat, tentokrát pro 2m-70cm. Občas i někdo požádal o spojení, několik stanic se ani nedívalo, že na 2m nejsem QRV a chtěli spojení tam.
Konec závodu se přiblížil a nic se během něj nepokazilo, vše fungovalo standardně. Největším přínosem bylo jednoznačně nové ovládání rotátoru, které bylo přesné na stupeň a pokud jsem natočil azimut podle deníku, tak už to dotáčením nešlo nikdy zlepšit. Díky Martine.
Co se týče aktivity, bylo to slabé, spousta stanic mikrovlny nechala doma, nebo nevyjela vůbec. I tak se mi podařilo získat rekordní počet bodů na 23cm, ostatní pásma tak růžově nedopadla.
Na slyšenou v dalším závodě...73!

Mapa spojení na 70cm

Mapa spojení na 23cm


Celý anténní setup na kopci v neděli ráno


Detail zakrytí ozařovače v krabičce

Vysílací setup v autě

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama